Żarówka MIPOW Smart Bulb

Kupiłem z ciekawości żarówkę sterowaną przez Bluetooth 4.0 (BLE) firmy MIPOW. W końcu muszę być na czasie w technice LED skąd taki zakup 😉

MIPOW Smart BulbMIPOW Smart Bulb

 

Jestem bardzo ciekawy jak wygląda ona od środka, niestety obudowy są ze sobą sklejone i rozebranie wiązało by się z jej zniszczeniem, a tego bym nie chciał.

Filmik sklepu gearbest.com:

Po wkręceniu żarówki do lampki z gwintem E27 zaczyna świecić na biało jak typowa żarówka LED. Barwa zdecydowanie ciepła. Tu wychodzi, że te 5W to nie jest dużo.

Po połączeniu się smartfonem z żarówką możemy nią sterować. Aplikacja o nazwie PLAYBULB X dostępna jest na Androida i iOS.

Po uruchomieniu aplikacji wyszukujemy żarówkę, chwile to trwa i czasami bywa irytujące jak chcemy się pochwalić znajomym i trzeba czekać ok 20-30 sekund na połączenie…

Interfejs jest prosty i intuicyjny:

Aplikacja PLAYBULB X

Zmiana kolorów nie stanowi problemu, reaguje szybko. Problem się pojawia przy regulacji jasności, przy ustawieniu ok 1/4 słychać delikatny pisk, prawdopodobnie tranzystorów MOSFET. Dzieje się tak na każdym z kolorów. Jak siedzi się blisko może drażnić.

Ciekawa jest funkcja SHAKE. Jak potrząsamy smartfonem zmieniają się losowo kolory i jasność. Dostępne są też inne efekty jak:

  • Candle – świeczka,
  • Flashing – migacz wybrango kolor, można regulować szybkość,
  • Pulse – płynne rozjaśnianie,
  • Rainbow – tęcza, przełączanie kolorów
  • Rainbow Fade  j.w. ale płynne przejścia miedzy kolorami

ŚwieczkaMigaczPulsowanieTęczaTęcza ale płynna

Można również realizować funkcje czasowe, programować kiedy ma się włączyć/wyłączyć czy przełączyć na inny kolor. Zadania można powtarzać o wybranej porze, nawet jak nie ma połączenia z aplikacją.

Timer

Żarówki można wiązać w grupy i sterować jednocześnie.

Protokół sterowania żarówką jest już rozpracowany. Dodanie wsparcia dla senmona przyjdzie we właściwym czasie. Na githubie są przykłady wykorzystania jako aplikacji o nadejściu maila lub ustawieniu koloru w zależności od panującej pogody ? (ciekawe jak to działa). Na pewno pobawię się w wolnym czasie sterowaniem z Arduino 101.