Kupiłem z ciekawości żarówkę sterowaną przez Bluetooth 4.0 (BLE) firmy MIPOW. W końcu muszę być na czasie w technice LED skąd taki zakup 😉
Jestem bardzo ciekawy jak wygląda ona od środka, niestety obudowy są ze sobą sklejone i rozebranie wiązało by się z jej zniszczeniem, a tego bym nie chciał.
Filmik sklepu gearbest.com:
Po wkręceniu żarówki do lampki z gwintem E27 zaczyna świecić na biało jak typowa żarówka LED. Barwa zdecydowanie ciepła. Tu wychodzi, że te 5W to nie jest dużo.
Po połączeniu się smartfonem z żarówką możemy nią sterować. Aplikacja o nazwie PLAYBULB X dostępna jest na Androida i iOS.
Po uruchomieniu aplikacji wyszukujemy żarówkę, chwile to trwa i czasami bywa irytujące jak chcemy się pochwalić znajomym i trzeba czekać ok 20-30 sekund na połączenie…
Interfejs jest prosty i intuicyjny:
Zmiana kolorów nie stanowi problemu, reaguje szybko. Problem się pojawia przy regulacji jasności, przy ustawieniu ok 1/4 słychać delikatny pisk, prawdopodobnie tranzystorów MOSFET. Dzieje się tak na każdym z kolorów. Jak siedzi się blisko może drażnić.
Ciekawa jest funkcja SHAKE. Jak potrząsamy smartfonem zmieniają się losowo kolory i jasność. Dostępne są też inne efekty jak:
- Candle – świeczka,
- Flashing – migacz wybrango kolor, można regulować szybkość,
- Pulse – płynne rozjaśnianie,
- Rainbow – tęcza, przełączanie kolorów
- Rainbow Fade j.w. ale płynne przejścia miedzy kolorami
Można również realizować funkcje czasowe, programować kiedy ma się włączyć/wyłączyć czy przełączyć na inny kolor. Zadania można powtarzać o wybranej porze, nawet jak nie ma połączenia z aplikacją.
Żarówki można wiązać w grupy i sterować jednocześnie.
Protokół sterowania żarówką jest już rozpracowany. Dodanie wsparcia dla senmona przyjdzie we właściwym czasie. Na githubie są przykłady wykorzystania jako aplikacji o nadejściu maila lub ustawieniu koloru w zależności od panującej pogody ? (ciekawe jak to działa). Na pewno pobawię się w wolnym czasie sterowaniem z Arduino 101.