Usprawnienie chińskiego programatora AVR

Swego czasu zakupiłem u swojego dostawcy kilkanaście sztuk programatorów do programowania układów AVR. Programatory są w metalowych obudowach w różnych kolorach. Programator niestety nie jest obsługiwany przez popularny program avrdude, działa jedynie z dedykowanym ProgISP.

Programator USBISP

Istnieje jednak sposób na usprawnienie jego, aby był w pełni kompatybilny z programatorem USBasp. Potrzebny do tego jest… dodatkowy programator w celu wgrania firmware do znajdującej się tam Atmegi MEGA8.

Zanim wgramy firmware musimy rozebrać programator – zdjąć metalowa obudowę. Obudowa się rozsuwa w stronę gniazda USB. Na płytce PCB na czas programowania trzeba zewrzeć piny opisane jako „UP” w celu wprowadzenia układu w „self programing”.

PCB programatora USBISP

Teraz podłączamy nasz dodatkowy programator do tego co chcemy przerobić i programujemy. Tutaj użyłem innego programatora USBasp.

Firmware pobieramy z linka.

Programowanie:

Ustawiamy fuse bity:

avrdude -c usbasp -p atmega8 -u -U hfuse:w:0xc9:m -U lfuse:w:0xef:m

Wgrywamy firmware:

avrdude -c usbasp -p atmega8 -U flash:w:20130212_mega8_usbisp.hex

Dioda na programatorze zaświeci na niebiesko.

W ten sposób wszystkie programatory jakie zakupiłem przerobiłem na kompatybilne z USBasp i są dostępne na Allegro. Programator jest w pełni sprawny pod Windows 7, 8/8.1 i Linuks. Sterowniki są na stronie projektu USBasp.