TL-WR703N i sensbase

W jednym z ostatnich postów opisałem jak podłączyć sensbase z pominięciem portu USB do Raspberry Pi. Z wielu względów np. ekonomicznych takie rozwiązanie nie jest najlepsze. Na rynku jest cała masa routerów pracujących na alternatywnym firmware OpenWrt i posiadające złącze RS232 na płycie PCB. Jednak szczególną uwagę warto zwrócić na TPLINK TL-WR703N, gdyż charakteryzuje się małymi wymiarami oraz sporym wsparciem ze strony społeczności (różne modyfikacje sprzętowe). Router posiada złącze USB 2.0, więc jesteśmy w stanie podłączyć sensbase standardowo. Wspomniany router dostępny jest na rynku chińskim. Produkt bez problemu możemy nabyć na dealextreme. W Europie odpowiednikiem jest MR3020, jednak oferta nie już tak atrakcyjna cenowo.

Oba routery wspierane są przez Attitude Adjustment 12.09.

Posiadając już wspomniany router należy wyprowadzić RS232 na zewnątrz. Szczegółowy opis tej modyfikacji przedstawiono na stronie. Zrobiłem podobnie jak w tym opisie wykorzystując gniazdo oraz wtyk Jack. Wyprowadzamy w ten sposób TX, RX oraz masę. Jednak potrzebujemy jeszcze napięcia zasilania +5V, je wyprowadziłem oddzielnym przewodem z gniazda USB routera (dolna część kondensatora). Masa znajduję się na spodniej części płytki – również z USB.

Gniazdo Jack, które wykorzystałem jest do druku więc przyklejone ( nie na stałe ) zostało klejem na gorąco 🙂

Całość prezentuje się następująco:

Router WR703N dysponuje radiem WiFi w standardzie NLite (150MBps).  Urządzenie ustawiłem tak, aby pracowało jako Routed Client, czyli interfejs radiowy jest zmostkowany z portem WAN, samo radio działa jako klient i łączy się do zdalnego AP. Opis konfiguracji został przedstawiony na portalu openrouter.info.

Kolejna konfiguracja sprowadza się instalacji „set2net”, tak jak to opisano w poprzednim poście.

Wspomnieć należy, że router dysponuje pamięcią flash 4Mb. Jak wspomniano router ma szerokie zainteresowanie i doczekał się rozbudowy tej pamięci do 8Mb, więcej na portalu openrouter.info oraz forum OpenWrt. Osobiście już takiej modyfikacji dokonałem, gdyż planuje zastąpić „ser2net” opisywanym jakiś czas temu systemem wiadomości MQTT i napisanym brokerem w lua.