Krótka recenzja Genuino 101

Nowe Genuino 101 wyprodukowane jest w kooperacji Intela oraz Arduino. Płytka gabarytowo jest taka sama jak Uno oraz Leonardo,  jednak obsadzenie podzespołów już zdecydowanie inne.

 

Genuino 101

Nowe Genuino 101 napędzane jest przez procesor Intel Curie, który wewnątrz posiada dwa rdzenie. Pierwszy w pełni kompatybilny z instrukcjami x86(Quark) oraz drugi 32 bitowy typu ARC. Oba rdzenie pracują z częstotliwością 32MHz. Intel Curie posiada zintegrowany 6 osiowy akcelerometr/żyroskop oraz Bluetooth LE(Bluetooth Low Energy).  Wbudowane peryferia poszerzają zastosowanie nowej płytki np. w robotyce, budowie dronów.

Płytka po raz pierwszy została zaprezentowana na Maker Faire w Rzymie w 2015r. Sprzedaż ruszyła na początku lutego 2016 roku.

Płytka posiada 14 wyprowadzeń (cyfrowych wejść/wyjść) dobrze znanych z poprzednich wersji Arduino/Genuino, z czego 4 to wyjścia PWM. Mamy też 6 wyjść analogowych, I2C oraz SPI. Wyprowadzenia wejść/wyjść pracują w logice 3,3V jednak bez problemu akceptują napięcie 5V co pozwala na bezpiecznie podłączanie modułów pracujących właśnie na 5V – odpowiadają za to specjalne bufory. Programowanie odbywa się przez gniazdo USB.

Wszystkie nakładki(schield’y) z Arduino UNO będą pasować do nowego Genuino/Arduino 101. Problem może się jedynie pojawić po stronie programowej, nie wszystkie biblioteki zostały dostosowane pod nową płytkę. Dotyczy to zwłaszcza nakładek firm trzecich. Sprawdziłem moduł LAN na Wiznet5100 działa poprawnie, podobnie jest z MotorShiled v2.

Czy płytka się przyjmie ? Zobaczymy, czas pokaże. Z mojej strony postaram się wykonać jakiś ciekawy projekt wykorzystujący nowe peryferia. Oczywiście efekt zostanie zaprezentowań na blogu.