Jak podłączyć czujnik temperatury do Sonoff Basic ?

Przekaźnik Sonoff Basic po zaprogramowaniu firmware Tasmota otrzymuje wiele dodatkowych funkcjonalności. Jedną z nich jest możliwość podłączenia dodatkowych czujników. W tym wpisie przedstawię jak podłączyć cyfrowy czujnik DS18B20 firmy Maxim. Sam czujnik jest już na tyle powszechny, że nie potrzebuje rekomendacji: dokładność i cena to podstawowe jego atuty.

Do zrealizowana tego celu potrzebujemy czujnik DS18B20 oraz rezystor 4,7k oraz gniazdo BLS 5 pinowe. W moim przypadku czujnik będzie wyprowadzony na zewnątrz, gdyż urządzenie się delikatnie grzeje i wyniki pomiarów będą odlegle od rzeczywistości. Zastosuję czujnik na przewodzie z osłoną wodoszczelną.

Opis wyprowadzeń i sposób podłączenia rezystora wygląda następująco:

Schemat podłączenia czujnika DS18B20 do Sonoff Basic

 

Jeżeli dysponujemy zaciskarką wtyków izolowanych to montaż wtyczki będzie bardzo prosty i praktycznie bez dodatkowego lutowania.

Trzeba pamiętać, aby po podłączeniu do przekaźnika pochylić trochę wtyczkę (wygiąć) by obudowa dała się zamknąć.

Wtyczka z BLS z czujnikiem DS18B20

 

Po podłączeniu wtyczki i zamknięciu obudowy podłączamy do 230V i wchodzimy na stronę www przekaźnika. Trzeba dokonać zmiany w ustawieniach (Konfiguracja – Konfiguruj Moduł). Zmieniamy jak na poniższym zdjęciu. Po zapisaniu urządzenie się zrestartuje i po ponownym załadowaniu strony pokaże się temperatura.

Konfiguracja czujnika w Sonoff Basic

Temperatura z DS18B20 w Sonoff Basic

Jeżeli widzimy temperaturę to znaczy, że wszystko jest w porządku. Jedną z podstawowych funkcjonalności firmware Tasmota jest wysyłanie i odbieranie wiadomości MQTT, dzięki którym możemy sterować przekaźnikiem z innego oprogramowania. Jednak to zostanie poruszone w kolejnych wpisach na blogu.