DIY powerbank – założenia

Ostatnio przytrafiło mi się kilka sytuacji w których potrzebowałem nagle naładować telefon, zegarek lub inne urządzenie. Najciekawsze, że dzieje się to w momencie jak jest najbardziej potrzebne. W takich sytuacjach doskonale sprawdza się powerbank. Na rynku jest spory wybór, nawet miałem już w wirtualnym koszyku powerbank od Xiaomi, ale ostatecznie nie kupiłem.

Jak się okazuje takie urządzenie można wykonać samemu. Nie będzie może tak sprawne jak wypomniany powerbank od Xiaomi, ale naładuje lub podtrzyma przy pracy sprzęt taki jak smartfon, smartwatch lub mp3jke (ktoś jeszcze tego w ogóle używa). Właśnie taki powerbank chciałbym wykonać z części dostępnych w ofercie digi-led 🙂 Ogniwem w budowanym powerbanku będą dobrze znane baterie 18650, które są stosowana między innymi w bateriach laptopów. Takie ogniwa w większości sytuacji doskonale nadadzą się do wykorzystania nawet jak bateria w laptopie już nie podtrzymuje pracy sprzętu.

Chce wykonać dwie wersje: podstawową i rozbudowaną. Wersja podstawowa to całkowite minimum, to znaczy daje się naładować i ładuje podłączone urządzenie. Wersja rozbudowana będzie miała dodatkowo miernik prądu, napięcia i mocy jaką pobiera urządzenie oraz alarm rozładowania baterii. W tym celu wykorzystam m.in. Arduino, INA219 i wyświetlacz OLED. Wszytko jest w ofercie dig-led 🙂

Wersja podstawowa już wkrótce 🙂