Delta 3DR -> Kossel Mini

Rozpoczynam wykonanie przeróbki mojej delty 3DR na Kossel Mini. Powodów jest co najmniej kilka:

  • większe pole robocze
  • sztywniejsza rama
  • lepiej rozwiązany sposób poruszania osi (prowadnice liniowe 12 mm a.k.a. Hiwin)

Po wielu próbach kalibracji oraz ciągłej modyfikacji nadeszła myśl o rozbudowie. To nie znaczy, że nie udało mi się nic wydrukować na 3DR’rze, mam wiele udanych i ciekawych wydruków bardzo dobrej jakości(warstwa 0.15). Jednak jak chciało się szybko na biurku coś przenieść z programu 3D na model rzeczywisty występowały różne problemy z klejeniem pierwszej warstwy. Czasem bywało to naprawdę irytujące. Problemu nie rozwiązało nawet automatyczne pozycjonowanie stołu.

Nowa drukarka będzie miała większe pole robocze (średnica 197 mm), oraz maksymalną wysokość drukowanego obiektu 171 mm. To jest spora zmiana w stosunku do Delty 3DR 🙂 Wiele podzespołów zostanie wykorzystana, m.in.: paski, elektronika, silniki, głowica drukująca, elementy złączne oraz profile aluminiowe.

Czekając na części z Chin, rozpocząłem modelowanie drukarki w programie 3D. Planuje wprowadzić wiele modyfikacji w stosunku do projektu bazowego. Chciałbym dodać uchwyt szpuli filamentu jak miałem w 3RD’rze, całą elektronikę (z Olinuxino) umieścić pod stołem – mam już wstępny uchwyt montażowy. Stół będzie w kształcie sześcioboku (szklarz powinien sobie poradzić :), a do dolnej ramy od frontu będzie przymocowany wyświetlacz alfanumeryczny.

 

Rama drukarki Kossel Mini