Materiały do druku

Stosujemy głównie filament ABS oraz PLA 1,75 mm - dostępny w kilkunastu kolorach. Naszymi dostawcami filamentów są sprawdzone firmy z kraju i zagranicy.

Kolory filamentów ABS i PLA

PLA (polylactic acid - kwas polimlekowy) jest naturalnym biodegradowalnym polimerem pochodzącym ze zbóż, kukurydzy lub skrobi ziemniaczanej. Ma niską temperaturę topnienia, co sprawia, że jest mniej podatny na wypaczenia w procesie drukowania. Sprawia to, iż jest idealnym materiałem nadającym się do druku, dlatego też jest najczęściej stosowany.

 

ABS (Akrylonitryl-butadien-styren)
ABS jest powszechnie stosowany jako tworzywo termoplastyczne, jest lekki i może być formowany przy użyciu drukarek 3D. Jest też mniej kruchy niż PLA ale potrzebuje wyższych temperatur (215-250°C), drukowanie odbywa się bez wentylatora ze względu na skurcz materiału. ABS jest dobry, ponieważ wymaga mniejszej siły do wytłaczania niż PLA z uwagi na mniejszy współczynnik tarcia. To sprawia, że jego charakterystyka wytłaczania jest lepsza dla małych części w porównaniu do PLA.

 

Nylon
Nylon jest odporny chemicznie na alkohole, oleje, aceton, żywice i większość zasad. Dużo bardziej wytrzymały mechanicznie niż ABS czy PLA. Możliwa obróbka mechaniczna przy pomocy maszyn narzędzi jak dla nylonu w blokach. Naturalnie przezroczysty, ale można go farbować przy pomocy zwykłych barwników dziewiarskich. Temperatura druku: 235°C - 270°C w zależności od rodzaju elementu i prędkości drukowania. Najlepsze wyniki osiągane dla temperatur wydruku 240°C - 250°C i prędkości 28 - 34 mm/s.